آموزش تایپ 10 انگشتی

تایپ 10 انگشتی چیست؟

تایپ 10 انگشتی روشی از تایپ کردن است که در آن فرد بدون نگاه کردن به صفحه کلید و با استفاده از تمامی انگشتان دست‌ها و با سرعتی بیشتر از 5 برابر افراد عادی عمل تایپ را انجام می‌دهد.

این نوع تایپ، یک روش ثابت‌ شده برای استفاده کارآمد از صفحه کلید است که با تمرین مستمر، سرعت تایپ افزایش یافته و خطا به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

چرا باید تایپ 10 انگشتی را یاد بگیریم؟

با توجه به گسترش و پیشرفت تکنولوژی و ضرورت استفاده از رایانه ، لپ‌تاپ، اینترنت و فضای مجازی و از سوی دیگر جایگزینی صفحه کلید و موس به جای کاغذ و قلم ، بیش از پیش می‌توانیم حس نیاز به یادگیری تایپ سریع را احساس کنیم.

پس در صورتیکه جزو افرادی هستید که روزانه بیشتر از 2 الی 3 ساعت با رایانه و لپ‌تاپ سروکار دارید ضروری است که حتما برای یادگیری تایپ 10 انگشتی اقدام نمائید.

تایپ 10 انگشتی - تایپ سریع

چقدر زمان برای یادگیری تایپ 10 انگشتی لازم است؟

مقدار زمان مورد نیاز برای یادگیری این مهارت بستگی به استعداد، تلاش و پیش زمینه قبلی شما دارد ولی به طور معمول اگر روزی 20 الی 30 دقیقه به صورت منظم تمرین داشته باشید، می‌توانید در بهترین حالت در مدت زمان یک ماه با سرعت 40 کلمه در دقیقه تایپ 10 انگشتی را انجام دهید.

می‌توانید با تمرینات بیشتر سرعت خود را افزایش داده و تعداد کلمات بیشتری را در یک دقیقه تایپ کنید. همه این موارد بستگی به خود شما دارد، که البته در ابتدا احتمال دارد این روند کمی کندتر پیش برود ولی نگران نباشید زیرا با گذشت زمان و تمرین، مهارت شما افزایش یافته و سریعتر پیش خواهید رفت.

مزایای تایپ 10 انگشتی چیست؟

چگونه تایپ 10 انگشتی را یاد بگیریم؟

برای یادگیری تایپ 10 انگشتی ابتدا شما باید قواعد خاص این نوع تایپ را یاد بگیرید و سپس با صرف زمان و تمرین کافی سرعت خودتان را افزایش دهید. همچنین شما میتوانید در منزل و با داشتن یک رایانه و با کمک گرفتن از نرم‌افزارهای رایگان آموزش تایپ مانند RapidTyping به افزایش سرعت تایپ خود کمک کنید.‌

پسورد : www.mabna-dm.ir

یکی از قواعد مهم در یادگیری تایپ 10 انگشتی نحوه قرار گرفتن دست‌ها بر روی صفحه کلید هنگام تایپ کردن می‌باشد. به این صورت که مچ دستان بر روی میز و انگشتان، به نرمی بر روی صفحه کلید قرار بگیرد.

در مرحله بعد باید به طرز صحیح قرار گرفتن انگشتان بر روی دکمه های صفحه کلید دقت نمائید. بر روی دکمه های F و J برآمدگی‌های کوچکی وجود دارد که جهت کمک به شما تعبیه شده‌اند تا با قرار دادن انگشت اشاره دست راست بر روی دکمه J و انگشت اشاره دست چپ بر روی دکمه F، بر روی سایر دکمه‌های صفحه کلید تسلط بیشتری پیدا کرده و عمل تایپ را سریعتر انجام دهید.

تایپ 10 انگشتی - تایپ سریع

با قرار دادن انگشت‌های اشاره بر روی برآمدگی‌ها، سایر انگشتان شما به ترتیب بر روی دکمه‌های کناری قرار می‌گیرند و شما می‌توانید با به خاطر سپردن موقعیت سایر دکمه‌ها و بدون نگاه کردن به صفحه کلید تایپ نمائید.

همانطور که از نام این نوع تایپ پیداست شما باید از هر 10 انگشت خود، برای این کار استفاده نمائید. هر چند در ابتدا این عمل سخت به نظر میرسد ولی با تمرین مستمر و تمرکز کافی می‌توانید از تایپ کردن لذت ببرید.

جزئیات در تایپ سریع

همانطور که در تصویر  مشاهده می‌نمایید، صفحه کلید بر اساس رنگ‌بندی به 8 ناحیه اصلی تقسیم می‌شود و شما برای فشردن دکمه‌های این نواحی باید از 4 انگشت هر دو دستتان ( منهای انگشتان شست) استفاده نمایید.

کاربرد انگشت شست در هر دو دست برای فشردن کلید فاصله (Space) می‌باشد. زیرا با تنظیم سایر انگشتان بر روی  دکمه ها، انگشت شست بر روی کلید Space قرار گرفته و به دلیل بزرگتر بودن آن، براحتی قابل دسترس است.

شما با استفاده از انگشتان کوچک کناری نیز می‌توانید بر روی سایر کلیدهای فرعی مانند، Ctrl، Alt، Shift، Enter و … دسترسی داشته باشید.

تایپ 10 انگشتی - تایپ سریع
نتیجه :

شما تا اینجا با اصول کلی تایپ 10 انگشتی آشنا شدید، و حالا وقت آن رسیده که با تمرین و تمرکز کافی و بکارگیری قواعد گفته شده، سرعت تایپ خود را افزایش دهید و از یادگیری این نوع تایپ لذت ببرید.

دوباره یادآور می‌شویم که این نوع تایپ در ابتدا شاید کمی خسته‌کننده و زمانبر به نظر برسد ولی با گذشت زمان و تمرین مستمر احساس بهتری خواهید داشت و سرعتتان افزایش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

4 × 2 =